Συνεργασία eTwinning

Στο φετινό σχέδιο δράσης το σχολείο μας είχε σαν στόχο την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και τη συμμετοχή του σχολείου σε πρόγραμμα etwinning, προκειμένου να διευρύνει τις συνεργασίες του και με άλλες χώρες και να ανταλλάξει καλές πρακτικές με άλλα εκπαιδευτικά συστήματα.

Σήμερα, το σχολείο μας επισκέφθηκαν μαθητές και εκπαιδευτικοί από τη Βουλγαρία και τη Λιθουανία, στο πλαίσιο του προγράμματος erasmus που πραγματοποιεί το 3ο δημοτικό σχολείο. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του ειδικού δημοτικού, της Γ΄ τάξης του 3ου δημοτικού και οι φιλοξενούμενες ομάδες των δύο χωρών συνεργάστηκαν και υλοποίησαν από κοινού βιωματικές δραστηριότητες και δημιουργικά παιχνίδια προκειμένου να εντοπίσουν αυτά που τους ενώνουν!

Οι μαθητές μας, ενόψει του Πάσχα που πλησιάζει, ετοίμασαν κατασκευές και κουλουράκια που έφτιαξαν οι ίδιοι προκειμένου να προβάλλουν τα έθιμα της χώρας και ευχαριστήσουν τους μαθητές για την επίσκεψή τους.