ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΙΠΕ

Στο πλαίσιο της συνεργασίας μας με τη Γ΄ τάξη του 3ου δημοτικού σχολείου για τα εργαστήρια δεξιοτήτων και συγκεκριμένα τη θεματική “Τοπική πολιτιστική κληρονομιά” οι μαθητές υλοποιούν το πρόγραμμα “Μουσεία και Αειφόρος ανάπτυξη”. Οπότε με αφορμή αυτήν τη συνεργασία, σήμερα επισκεφθήκαμε το Κέντρο Ιστορίας Πολιτισμού Ευρυτανίας και ξεναγηθήκαμε στους χώρους του. Μαζί μας ήταν και οι φίλοι μας από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Καρπενησίου.

Μάθαμε πληροφορίες για την ιστορία της αρχαίας Ευρυτανίας, για τη ζωή στη βυζαντινή και μεταβυζαντινή εποχή, για τον ναό της Επισκοπής και του Αγίου Λεωνίδη, για τα μοναστήρια και τις γέφυρες της περιοχής, για την ιστορία του τόπου κατά τη διάρκεια της τουρκοκρατίας, καθώς και στα νεότερα χρόνια.

Περιηγηθήκαμε εικονικά στον βυθισμένο ναό στη λίμνη των Κρεμαστών και στη μάχη στο Κεφαλόβρυσο και είδαμε σε τρισδιάστατη απεικόνιση την κατασκευή μιας γέφυρας.