ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΙ

Στο πλαίσιο συμμετοχής του σχολείου μας στο περιβαλλοντικό δίκτυο “Μαθαίνω για τα δάση” σήμερα, σε συνεργασία με το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Καρπενησίου και μετά από πρόσκληση των δύο σχολείων, μας επισκέφθηκε μελισσοκόμος της περιοχής, προκειμένου να μας μιλήσει για τη μελισσοκομία και να κάνει για μια μέρα κι εμάς επαγγελματίες μελισσοκόμους!

Μάθαμε σημαντικές πληροφορίες για την κοινωνία των μελισσών, για τη σκληρή δουλειά που κάνουν, για τις κυψέλες, για τον εξοπλισμό του μελισσοκόμου, για την παραγωγή μελιού, πρόπολης, γύρης και βασιλικού πολτού, για τα μελίσσια και τις μετακινήσεις τους και για τα είδη του μελιού.

Η επίδειξη του μελισσοκόμου εντυπωσίασε μαθητές και εκπαιδευτικούς και μας κινητοποίησε το ενδιαφέρον για να ασχοληθούμε κι άλλο με τις αγαπημένες μας μέλισσες!