«ΤΟ ΔΑΣΟΣ-ΘΗΒΑ 2023»

Ο Σύλλογος Χιονοδρόμων, Ορειβατών και Ποδηλάτων Θήβας (ΣΧΟΠ Θήβας) διοργάνωσε τον 1ο Περιφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό «ΤΟ ΔΑΣΟΣ-ΘΗΒΑ 2023» για τους μαθητές που φοιτούν σε σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της Στερεάς Ελλάδας, ο οποίος έχει λάβει έγκριση από την  Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδα.

Στόχοι του διαγωνισμού είναι:

1. Η ευαισθητοποίηση των μαθητών για το φυσικό περιβάλλον και τη σημαντικότητά του.

2. Η γνωριμία και η ενδεχόμενη επαφή με τη βιοποικιλότητα του δάσους, η αναγνώριση της αξίας του και της αναγκαιότητας της προστασίας του.

3. Οι αξίες και συναισθήματα που μας δίνει η επαφή με το περιβάλλον.

4. Η αναγνώριση της αισθητικής διάστασης του δάσους.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τους στόχους του προγράμματος και στο πλαίσιο συμμετοχής του σχολείου μας στο περιβαλλοντικό δίκτυο “Μαθαίνω για τα δάση”, δημιουργήσαμε τη δική μας αφίσα, προκειμένου να συμβάλλουμε κι εμείς στην προώθηση του μηνύματος για την ενίσχυση της βιοποικιλότητας και της αξίας της ύπαρξης των δασών στη ζωή μας!

Αυτή είναι η συμμετοχή μας!